Stredná športová škola, Slančíkovej 2, 950 50 NitraMj 23 2024 20:20:15
header
Navigácia
Oznamy
Kto je Online
· Hostí Online: 1

· Členov Online: 0

· Registrovaní členovia: 28,982
· Najnovší člen: KiffSpilm
Online školský časopis

Nova Vlna

MŠVVŠ

Nova Vlna

Tomáš Kružliak na majstrovstvách sveta juniorov v atletike, júl 2010 - Moncton
AtletikaTomáš Kružliak si zabezpečil z kvalifikácie postup do nedeľňajšieho finále. Osemnásťročný zverenec trénera Miloša Gašaja dosiahol v A-skupine síce iba 67,50 m, čo je o viac ako 5 metrov slabší výkon ako jeho osobné maximum a kvalifikačným limitom zaostal presne o štyri metre, ale napokon ho desiaty najlepší výkon posunul do bojov o medaily. Kružliakova séria v kvalifikácii: x - 64,64 - 67,50.
Vlaňajší víťaz Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) a bronzový z MS do 17 rokov skončil v A-skupine piaty a musel čakať až do skončenia B-skupiny, či sa mu ujde finálová miestenka. Keďže viac ako on dosiahli v "béčku" iba piati, kladivár Stavbára ŠG Nitra postúpil. "Boli to poriadne nervy až do konca, ale je výborné, že Tomáš napokon postúpil," uviedla z Monctonu pre agentúru SITA vedúca slovenskej výpravy, generálna sekretárka SAZ Anna Kirnová.

V A-skupine bol najlepší Američan Connor McCullogh, ktorý dosiahol 76,05 m, limit na priamy postup do finále (71,50 m) potom splnil už len Poliak Bartolomiej Krupa (71,55 m). Pred Kružliakom skončili ešte maďarský reprezentant Dániel Szabó (70,89 m - osobný rekord: 77,55 m) a Edgards Gailis z Lotyšska (68,13 m). Z B-skupiny sa do finále (v nedeľu 25. 7. o 18.50 h SELČ) kvalifikovali Ákos Hudi z Maďarska (76,62 m), Egypťan Alaa El-Ashry (73,23 m), Pavel Barejša z Bieloruska (72,35 m), Francúz Quentin Biguot (70,41 m), Poliak Marcin Pasztusko (68,41 m), Američan Justin Welch (67,46 m) a Paul Hützen z Nemecka (66,82). Vo finálovej dvanástke bude Tomáš Kružliak po Francúzovi Bigotovi (len oni dvaja sú ročník 1992, ostatní 1991) druhý najmladší.


15. júl

Minivýprava v zložení: tréner Miloš Gašaj, kladivár Tomáš Kružliak, šprintérka Lenka Kršáková a vedúca výpravy Anna Kirnová vyrazili ráno 15. júla od Domu športu na misiu MSJ do kanadského Monctonu. Cesta smerom na Montreal plynula v 12 tisícmetrovej výške nad oblakmi pokojne, občas sa nám podarilo zazrieť modravý oceán, kúsok sopečnej pevniny Islandu, zasnežené útesy Grónska a neobývané územie severu Kanady s množstvom jazierok a močiarov.
Keď sme po 12 hodinách dorazili do Monctonu, oznámili nám, že máme ubytovanie na Mount Allison Univerzite v Sackville vzdialenom 45 km od Monctonu a hlavného štadióna.


19. júl
Raňajky máme o 7,30 aby sme stihli všetko, čo máme v pláne. Už o 9,00 sme v posiľňovni silných mužov a ťažkých váh v areáli univerzity. Tomáš sa potí pod váhou železných kotúčov, ale zvláda náročný tréning bez reptania, dokonca s úsmevom. Tréner je náročný. Má osvedčený model, verme, že úspešný. Prišli sme včas, miestnosť nebola preplnená. O 10,00 nastupuje na tréning Lenka. Nemusíme cestovať. Absolvuje rozklus, rozcvičku, abecedu na trávniku štadióna, potom sa „pohrá“ so 40 kilovou činkou v posiľňovni a s fit loptou. To je už posiľňovňa preplnená, našťastie končíme. Obed mal byť od 11,00. Avšak personál vraj nestíha upratať po raňajkách, aj navariť, preto bude obed až od 12.00. Obed nestíham. Nechávam hlavných aktérov našej výpravy zaslúžene oddychovať s tým, že prídu do Monctonu na 17. hodinu.
O 18.00 sa má začať otvárací ceremoniál. Odchádzam, aby som stihla o 13. hodine plánovanú obhliadku štadióna a technickú poradu o 14,30. Zdá sa, že by nemal byť problém. Kladivárov budú odvážať z rozcvičovacej plochy mikrobusmi do zvolávateľne. Šprintéri sa môžu rozcvičovať hneď vedľa hlavného štadióna na tartane, alebo aj na trávnatom ihrisku. Sú tam stany pre masérov, dostatok
pitnej vody a ľadu.
Tí, čo nemajú vlastných masérov, môžu využiť služby miestnych fyzioterapeutov a masérov. Dnes sme túto službu využili aj my pred nástupom na otvárací ceremoniál. Tomášovi dobre padla masáž stuhnutého chrbta od šikovnej masérky. Takto vymasírovaný hrdo niesol na monctonskom štadióne slovenskú zástavu pred zrakmi asi 12 tisíc divákov.
Lenka vzhľadom k tomu, že štartuje už zajtra, neriskovala únavu z postávania pri nástupe. Tréner Gašaj, ako inak, lovil svojim fotoaparátom nezabudnuteľné zábery, za ktoré by sa zaiste nehanbil ani profesionál.
Zajtra, v utorok o 20,25 Lenku Kršákovú čaká prvý štart na MSJ na 100 m. Bude 6 rozbehov, pričom postupujú z každého 3 pretekárky a ďalších 6 s časom. Kvalifikáciu na 200 m má vo štvrtok 22., o 9,55 miestneho času, postupový kľúč je rovnaký. Nebude to mať ľahké. Držíme jej palce.
Tomášovi Kružliakovi tiež. Ten má kvalifikáciu v piatok 23. a tvrdý kvalifikačný limit zaručujúci miesto vo finále je 71,50. Veríme, že na to má!

20. júl
Tomáš mal však pred sebou náročný tréning s množstvom odhodov a tak sme sa vydali na vrhačské rozcvičisko v Monctone, kde včera zabudol uterák a sprej na ruky, bez ktorého sa nevie zaobísť. Sprej sa nenašiel, iba uterák.
Služba na štadióne každému kladivárovi, čo to potrebuje, ochotne nasprejuje ruky vždy pred pokusom. Dávam sa do reči s dobrovoľníčkou, ktorá vyzerá, že to tam koordinuje. Hovorí o včerajšom ceremoniáli, spomína ako francúzskych Kanaďanov niekedy v roku 1750 prišelci z Anglicka vyhnali z ich územia dole vodou. Ale oni sa vrátili...Pochválila som ceremoniál a pýtam sa, kde by sme mohli kúpiť taký sprej pre kladivárov na ruky, ktorý sa nám stratil. Nakoniec nám dala celkom nový. Na pamiatku sme jej dali aspoň odznak SAZ, zdalo sa, že ju potešil. A Tomáš sa potešil spreju - mal odmenu za ťažký tréning. V kruhu sa striedali súperi, ktorých stále pribúdalo. Favorit Ákos Hudi z Maďarska s tohtoročným osobákom 81,15 „píloval“ rýchlosť nôh pokusmi kladivom na skrátenom drôte. Kubánec Hernandez s pokrčenými lakťami hádzal podľa trénera Gašaja (ktorý stihol sledovať, radiť a natáčať pokusy Tomáša aj súperov) technicky zle, ale dosť ďaleko. Ku koncu tréningu sa začal ozývať Tomášovi svalový spazmus v driekovej časti chrbtice a tak sme zamierili k hlavnému štadiónu. Tentoraz dostal masáž a stuhnuté svaly mu uvoľnili overenými fyzioterapeutickými postupmi.


23.júl

Obuv nám po včerajšom lejáku ešte neuschla v tejto vlhkosti – keď včera bežala Lenka bola vlhkosť vzduchu 100 %- ná. Dnes je iné ráno oproti včerajšku. Žeravá guľa nad azúrovým obzorom sľubuje pekelnú páľavu na vyhradených nekrytých miestach štadióna. Ráno netušíme, že Tomáš Kružliak nám ešte prikúri.
Raňajkujeme spolu celý 4-členný tím o pol ôsmej. Raňajky sú tu vždy bez šunky, salámy, či párkov, čo našim „chlapcom“ chýba. Zato vajíčka na spôsob praženice, omelety, varené, „hádzané do vody“, medzi chlebom,...
Ale tie nám akosi nechutia. Praženicu robia z pasterizovaných vajec, akejsi žltej hmoty. Nelákajú ani jogurty, „ovsáky“. Tomáš dlho vyberá, až skonči s vlastne upečenou omeletou poliatou čokoládou.
A vôbec, na kladivára sa nám zdá, že jedáva striedmo, až málo.
Hlavne v porovnaní s vrhačmi – napríklad Číňanmi, ktorí odnášajú od obeda aj 6 prázdnych tanierov.
Odchádzame spoločne. Nejdeme na vzdialené kladivárske rozcvičisko, odkiaľ majú odvážať kladivárov hodinu pred štartom do call roomu, zavezieme sa rovno k hlavnému štadiónu, aby sa nemusel dvakrát rozcvičovať. Aj tak je všade trávnik rozmočený a po pár minútach mokro
v obuvi. Skúša pár otočiek s kladivom v bežeckom sektore, stihne akurát koľko chcel, keď ho z megafónu upozornia, že toto nie je miesto pre kladivárov. Podobnú taktiku volia aj Maďari, ale tí nestihnú otočky s kladivom a odchádzajú na parkovisko. Na Tomášovi vidieť už pár dní, že by najradšej mal súťaž za sebou. Ponáhľa sa na “pľac“ pri prvom volaní. Štartuje v skoršej kvalifikácii A skupiny o 11,50. Ďalšia B skupina o 13,15. V obidvoch je po 17 pretekárov. Priamy postup má zaručený ten, komu kladivo zaletí na značku 71,50 m.

Tomáš má tohtoročné maximum 72,58 m. Prvým pokusom sa to parádne podarí len Američanovi McCulloughovi – 76,05 m! Až šiesti kladivom do siete, medzi nimi aj Tomáš. Tréner to vedel od prvej otočky. Tak veľmi to chcel mať prvým pokusom za sebou. Ostatní ďaleko za tohtoročnými osobnými výkonmi. V druhej sérii priamo postúpil o „chlp“ iba Poliak Krupa 71,55 m hodom. Tomáš dal kŕčovitých 64,54 m, čo bolo po druhej sérii iba 8. miesto, čo sme vedeli, že na finále nestačí. Druhá skupina vyzerala o niečo silnejšia a do finále postupujú dvanásti. Tŕpneme za ohradou vyhradenou pre trénerov, tréner Gašaj radí, na čo si má dať Tomaš v treťom pokuse pozor. Stačí tak málo, len zopakovať niektorý z tréningových 70 metrových pokusov predchádzajúcich dní... ono sa to povie. V tretej sérii limit už nehodil nikto.
Tomášov tretí pokus pristál na vzdialenosti 67,50 a znamenal piate miesto v kvalifikačnej skupine A. Odchádzame sa na chvíľu schovať do tieňa, aby sme sa schladili a išli sledovať o polhodinu B skupinu. Finále ešte nemáme v hrsti, ale veríme, že sa to podarí. Na slnku sa nedá vydržať. V druhej skupine prebieha podobný scenár, avšak limit hodia až traja. Hlavný favorit z Maďarska Ákos Hudi šlabikárovým pokusom 76,62 m vyprovokoval k potlesku tých pár divákov v hľadisku, väčšinou zainteresovaných ako my. Ďalšie pokusy odsúvajú Tomáša na desiate miesto. Posledná tretia séria. Tomáš sa radšej nepozerá, až keď mu povieme: „NEDAL!“ „Bože, nech hodí do siete“ napadnú nám nešportové myšlienky. Viacerí hodili. Tomáš postupuje do finále z desiatej priečky.
HURÁ! Zo srdca nám padnú kamene. „Prečo si nám Tomáško pripravil takéto krušné chvíle?“ Teraz už so šibalským úsmevom odpovie: „Kontrolovaný postup, nie?“
Je to o 5 metrov menej oproti osobnému rekordu. Hoci, povedzme si úprimne, čo by za to dali viacerí mať aj takýto výkon. Lenže my vieme, a videli sme na vlastné oči, že Tomáš má na viac. Aj iní mali a nepostúpili: Kubánec Hernández hodil 66,32 m (má hodených 75,60 m), Ind Singh 66,57 m (71,53 m), Estónec Lehemetz nemal ani jeden vydarený pokus (vie hodiť 70,54), Bulhar Dimitrov 64,75 (69,96 m), a ďalší...
Cestou autobusom, keď opadla nervozita a bolo nám veselo, sa pýtam trénera Gašaja, nech zhodnotí vystúpenie svojho zverenca. Otázku obráti na žart, v ktorej je kus pravdy: „ Mali sme smolu. Ale mali sme aj šťastie, že aj iní mali smolu“. V nedeľu nás čaká finále. Veríme, že budeme mať šťastie, hlavne Tomáš.

25. júl

Od rána pršalo. Našťastie, pred finále kladiva dážď ustál. V štartovej listine čítame, že Tomáš sa osobným rekordom 72,58 m radí na 10. miesto všetkých najlepších svetových výkonov juniorov v roku 2010. Hneď prvými pokusmi bolo jasné, kto bude tvrdiť muziku a tanec v kladivárskom kruhu: Američan McCullough (77,59, druhým pokusom 80,79) a Maďár Hudi (78,37). Tomášovi zaletí kladivo prvým pokusom na 66,02 m, technika o ničom. Druhý pokus mimo výseč a tretí 66,59 m. Pre Slovensko je dobojované, znamená konečné 12. miesto. Tréner po skončení zašomre: „Najslabší výkon roka, a necháš si ho na majstrovstvá sveta.“ Nikomu spočiatku nie je do reči, dožičili by sme mu (by sme si) aj vyššie umiestnenie. Cesta na vrchol býva boľavá. Vie o tom svoje aj Tomáš, aj Tomášov boľavý chrbát. Hoci mali s trénerom ambície vyššie, nevešať hlavu! Zo štartového poľa 34 najlepších kladivárov zo všetkých kútov sveta byť dvanásty, nie je hanba. Tomáš má 18 rokov. Treba dať zdravie do poriadku, nepodceňovať ani zdanlivé drobnosti, zrovnať si to v hlave. Budúci rok čakajú Majstrovstvá Európy juniorov do 19 rokov. Lepšieho juniora zatiaľ nemáme.Z MSJ Moncton: vedúca výpravy Dr. Anna Kirnová
zdroj:www.atletikasvk.sk
· sgnr dňa jl 22 2010 · V Atletika · 1 Komentárov · Vytlačiť
Komentáre
#1 | toneypan dňa februr 25 2013 10:34:23
There are literally thousands of sellers on the internet screaming about their collection of

replica Handbags uk.Despite all these sites advertising

replica handbags, no one can give a definitive opinion on which sites carry the best replica handbags.Maybe your

friends have bought replica handbags from the net.Some of the

people who have bought Prada handbags have praised the quality, the

handwork and even the zippers and logos, which seem perfect.So reading the blogs and other

louis vuitton handbags forums is a good way of identifying the

good sellers.Many manufacturers are detailed carefully in
Replica watches.Thanks to these replica Breitling watches.even

people who are not financially well off can now afford to wear this leading brand. The prices of these

Breitling Replica watches are down to the

earth.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.
El. žiacka knižka

Elektronická žiacka knižka

Shoutbox
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

23/09/2013 17:27
Dobrý deň, komunikácia funguje aj tento rok, len je to tam trošku pomenené ... ale určite sa dá prihlasovať aj odhlasovať zo stravy cez elek. žiac. kn.

18/09/2013 17:38
Pekný deň, kedy budú môcť žiaci znovu komunikovať so školskou jedálňou prostredníctvom elektronickej žiackej knižky ako minulý rok? Ten systém odhlasovania a prihlasovania na stravu bol super.

04/09/2013 11:12
treba dať žiadosť na vedenie školy o zmene športu

03/09/2013 13:56
takže môžem zmeniť šport durhý krát?

31/08/2013 19:31
To záleží od športu a ide o príspevky do školského športového klubu.